– vykroč za běžné hranice a získej

Proč?

Protože nás těší předávat zkušenosti a zprostředkovávat léčivé účinky přírody. Dává nám to smysl a vidíme pokroky u lidí, se kterými jsme již podobné programy absolvovali.

A navíc – mnohé výzkumy a statistiky poskytují konkrétní důkazy o přínosu aktivit v přírodě pro duševní a fyzické zdraví lidí a zlepšení pracovního prostředí. A to vše má vliv na zlepšení kvality života v osobní i pracovní rovině.

Čas a zkušenosti nám přinesly silná uvědomění, co vše příroda jako terapeut za pomoci citlivých lidských průvodců může podpořit:

    Zvýšení koncentrace

    Programy v přírodě umí pomoci zvýšit schopnost zaměření a koncentrace. Účastníci, kteří se naučí praktiky mindfulness nebo meditace v přírodě, jsou schopni lépe řešit životní situace i pracovní úkoly, které vyžadují soustředění a pečlivost.

    Zlepšení zdraví a vitality

    Pobyt venku podporuje fyzické zdraví a pohodu účastníků. Zdravější lidé jsou obvykle více energičtí a mohou zvládat životní i pracovní nároky lépe a efektivněji, s větší chutí, motivací, radostí.

    Rozvoj důvěry

    Účast v outdoorových aktivitách a programech v přírodě pomáhá rozvíjet důvěru mezi lidmi či zaměstnanci. Důvěra v osobním životě přináší hlubší propojení s blízkými, zvyšuje pocit bezpečí a stability, a podporuje otevřenou komunikaci i upřímnost. Důvěra v pracovním týmu vytváří lepší pracovní vztahy a umožňuje efektivnější spolupráci.

    Zlepšení odolnosti ke změnám

    Programy v přírodě mohou pomoci lidem přizpůsobit se změnám a stresu, což je užitečné, zejména v dnešním rychle se měnícím životním i pracovním prostředí.

    Zlepšení kreativity

    Příroda a venkovní prostředí mohou být inspirativní. Programy v přírodě podporují kreativitu tím, že pomáhají účastníkům otevřít mysl a přemýšlet mimo obvyklý rámec. To může vést k novým nápadům a inovacím i v pracovní oblasti a nalezení řešení problémů, které se zdály neřešitelné či složité.

    Potřebujete důkazy?

    Podívejte se na některé výzkumy a statistiky 

    Snížení stresu:

    Studie zveřejněná v časopise „Environmental Health and Preventive Medicine“ ukázala, že pobyty v lese snižují hladiny stresových hormonů a zlepšují celkovou pohodu.

    Zlepšení duševního zdraví:

    Průzkum zveřejněný v „Journal of Affective Disorders“ prokázal, že procházky v lese mohou snižovat symptomy úzkosti a deprese.

    Zlepšení spolupráce:

    Studie z „Journal of Environmental Psychology“ zdůraznila, že společné aktivity v přírodě podporují sociální vztahy a spolupráci.

    Zvýšení pracovní produktivity:

    Výzkum z univerzity v Illinois ukázal, že krátké procházky v přírodě mohou zvýšit koncentraci a pozornost, což má pozitivní vliv na pracovní výkon.

    Zdravotní výhody:

    Několik výzkumných prací prokázalo, že čas strávený v přírodě snižuje krevní tlak, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a podporuje celkovou fyzickou kondici.

    Vliv na absenci zaměstnanců:

    Podle zprávy „Workplace Stress and the Bottom Line“ od American Institute of Stress, stres na pracovišti způsobuje vysoké náklady na ztrátu produktivity a zvýšenou absenci zaměstnanců. Aktivity zahrnující prvky mindfulness nebo lesní terapie mohou snížit stres a tím snížit absenci.

    Růst zaměstnaneckéh angažovanosti a spokojenosti:

    Gallupova studie „State of the Global Workplace“ zdůraznila, že zaměstnanci, kteří se cítí angažovaní a spokojení, jsou produktivnější a loajálnější vůči svým zaměstnavatelům, tedy méně náchylní k fluktuaci.

    Odpovědnost firem:

    Podle Edelman Trust Barometer, který měří důvěru veřejnosti ve společnosti, se společenská odpovědnost firem stává stále důležitějším faktorem pro zaměstnance i spotřebitele.

    Kreativita a inovace:

    Výzkum z „PLOS ONE“ ukazuje, že pobyt v přírodě a procházky v tichu mohou podporovat kreativní myšlení a inovaci.

    Dlouhodobá udržitelnost a atraktivita:

    Podle průzkumu „Sustainable Brand Index“ jsou firmy, které investují do trvale udržitelných a ekologických aktivit, atraktivnější pro zaměstnance i zákazníky.

    Rozvoj dovedností:

    Průzkum z Harvard Business Review zdůrazňuje, že investice do rozvoje dovedností zaměstnanců může vést k dlouhodobým výhodám pro firmu – spokojení zaměstnanci přinášejí firmě i sobě mnohem více.

    Vyvážený pracovní a osobní život, flexibilita:

    Průzkumy ukazují, že zaměstnanci dnes očekávají větší flexibilitu v pracovním prostředí a chtějí vyvážit pracovní a osobní život. Pokud firmy investují do fyzické i duševní pohody zaměstnanců, odrazí se to na spokojenosti, výsledcích zaměstnanců i firem.

    Celkové výsledky firem:

    Studie od IBM „Making Change Work“ poukazuje na význam změny pracovního prostředí a týmových aktivit pro dosažení celkového úspěchu organizace.

    Zimní lesní regenerace: redukce stresu a únavy v zimní přírodě

    Krásný zimní den přátelé, ať už venku vládne kouzelná zima, nebo často prší, mnozí z nás zůstávají uvnitř. Ale co kdybychom to v novém roce změnili?
    🌿 Co kdybyste se s námi vydali do lesa a objevili kouzla zimní přírody prostřednictvím netradičního zimního teambuildingu?
    🌿 Zimní les má své vlastní kouzlo, které vám může nabídnout jedinečné zážitky. Cesty pokryté sněhem nebo spadaným listím, klid a čerstvý vzduch jsou v zimě doslova kouzelné. A často také mlha vykouzlí magickou atmosféru.

    🌿 Odpočiňte si při pozorování sněhu nebo dešťových kapek, jak tiše padají na zem. To může být meditace sama o sobě. Týmové hry na zamrzlém rybníku nebo ledové ploše posílí týmovou soudržnost a vykouzlí úsměvy, dovolí se uvolnit a zapomenout na stres. Stejně tak tvoření z listí a dalších přírodnin.
    🌿 Když se posadíte na sněhovou pokrývku nebo spadané listí a podíváte se na oblohu, pocítíte hluboký klid. K tomu hluboké dýchání v zimním tichu, které má léčivý účinek pro mysl i tělo.

    🌿 Zimní teambuilding není jen o aktivitách, ale hlavně o pohodě.

    🌿 Čerstvý vzduch a chladivý vánek jsou přírodními léky proti stresu a únavě.

    Les léčí

    🌿 Ráda bych vám představila knihu Les léčí od C. G. Arvaye a sdílela s vámi některé poznatky, které autor knihy velmi hezky shrnul. Arvay se zabývá myšlenkou, že příroda je sama o sobě terapeutická, což je přesně to, co často zdůrazňujeme i my.

    🌿 Dnes se zaměříme na to, že naše hluboké propojení s přírodou trvalo tisíce, ba spíše miliony let, avšak v posledních desetiletích a stoletích se postupně vytratilo. Je pro nás tedy přirozenější a prospěšnější přírodní prostředí než technicky a městsky orientované. V knize se například píše:

    🌿 Jak rostliny a krajiny komunikují s naším podvědomím, snižují hladinu stresu a podporují naší koncentraci. Lidská psychika je produkt Pleistoceánu, což je vývojové období země, které začalo asi před 2,6 miliony let a skončilo cirka před 12 000 lety. Je to produkt utvářený divočinu která rozhodně dosud nevymizela.

    🌿 Náš imunitní systém je smyslový orgán schopný komunikace, který si neustále vyměňuje informace nejen s dalšími systémy v těle, jako je hormonální a nervový systém, ale také s okolím. To platí samozřejmě i pro další orgány v našem těle. V našem mozku existují struktury, které jsou v neustálém spojení s okolním světem a reagují na něj. Tyto struktury pracují zcela samostatně a bez vědomí majitele. Asi si umíte představit, že ani v tomto případě nezůstane pobyt v lese, na rozkvetlé louce nebo mezi ovocnými stromy bez následků…